WARSZTATY Z TRENERAMI PAH!

Karolina Jackiewicz

W ramach projektu Szkoła Humanitarna do naszej szkoły zaproszeni zostali trenerzy Polskiej Akcji Humanitarnej.
7 kwietnia poprowadzili warsztaty dla uczniów. O 8.00 wyświetlona została na sali gimnastycznej prezentacja multimedialna, następnie uczniowie pracowali w grupach z trenerami PAH.
Warsztaty były szansą na poznanie tematyki humanitarnej, ale również na poznanie siebie nawzajem. Ciekawym doświadczeniem była praca uczniów różnych szkół, wspólnie nad wyznaczonymi przez trenerów zadaniami.
Kliknij,żeby przeczytać więcej.

Na sali gimnastycznej wyświetlona została dla uczniów prezentacja multimedialna dotycząca Malawi – kraju afrykańskiego.
Trenerzy Kamil Piętak i Anna Orzeł opowiadali - w oparciu o własne doświadczenia z pobytu w Malawi - o życiu i zwyczajach mieszkańców i o problemach, z jakimi spotykają się na co dzień.
Następnie uczniowie naszej szkoły oraz uczniowie z Gimnazjum nr 2, z gimnazjum z Huty Mińskiej oraz z „Macierzanki” uczestniczyli w warsztatach , w grupach pracując z trenerami PAH.
Zajęcia dotyczyły problemów dostępu do edukacji oraz tego, jak w sposób najbardziej efektywny pomagać potrzebującym, np. w Afryce. Uczniowie pracowali w grupach, dyskutowali, robili plakaty. Wspólnie próbowali odpowiedzieć na pytanie, jak każdy z nas – np. uczeń z Mińska Mazowieckiego – może pomóc mieszkańcom Krajów Rozwijających się.
Wśród wielu wniosków, które zapisali na tablicach uczniowie, szczególnie podkreślany był jeden: aby pomagać – efektywnie (nie zawsze oznacza to bezpośrednią pomoc finansową, ale taką, która pomaga ludziom w sytuacjach kryzysowych w jak najszybszym uzyskaniu samodzielności i przyjęciu odpowiedzialności za własną przyszłość) musimy przede wszystkim dużo wiedzieć o ludziach, którym pomagamy.
"Na każdym etapie pomocy nie należy się kierować własnymi wyobrażeniami o tym, czego ludzie potrzebują. Pomoc jest dzieleniem się, jest wyrazem solidarności, a więc nie dawaniem tego, co jest nam niepotrzebne. Najbardziej skuteczna pomoc to taka, która dociera bezpośrednio do beneficjenta. (...)" Trzeba poznać ludzi, lokalne władze i organizacje i od nich się dowiedzieć, czego potrzebują, oraz to oni muszą uczestniczyć w procesie pomocy. „Pomoc nie będzie nigdy skuteczna, jeżeli nie będzie dostosowana do lokalnych zwyczajów i tradycji. Nie można np. w kraju muzułmańskim wybudować toalety, której drzwi są zwrócone w stronę Mekki albo zbudować studni na pompę z silnikiem Diesla tam, gdzie ciężko o paliwo. Te i inne zasady są częścią dziesięciu przykazań pomocy PAH, które dają się zastosować do każdego rodzaju pomocy.” (fragmenty z artykułu „Mądrze pomagać”, www.rp.pl)

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy brali udział w warsztatach w naszej szkole. Mamy nadzieję, że będzie jeszcze wiele okazji, by wspólnie realizować ciekawe projekty.

Dziękujemy p.Tadeuszowi Szczepaniakowi, p.Kamilowi Piętak i p.Annie Orzeł za przybycie do naszej szkoły i poprowadzenie warsztatów.

Zapraszam do przeczytania artykułu „Mądrze pomagać”:
http://www.rp.pl/artykul/61991,141610_Madrze_pomagac.html

Zdjęcia w zakładce FOTOGALERIE

Szkoła podstawowa, Szkoła gimnazjalna, Szkoła licealna