XXII OGÓLNOPOLSKIE FORUM SZKÓŁ KATOLICKICH na Jasnej Górze.

Edyta Kuć

W tym roku nauczyciele szkół katolickich spotkali się na początku listopada.Myślą przewodnią forum były słowa bł. Jana Pawła II: „Nie lękajcie się przyjąć Chrystusa (…)Pozwólcie Mu się prowadzić. Zaufajcie Jego miłości!”

Forum podzielone na trzy dni rozpoczęło się 3 listopada od obrad dyrektorów. Następnego dnia, w piękny słoneczny poranek na Jasną Górę przybyli nauczyciele, aby rozpocząć swoje spotkania mszą św. w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył i głosił homilię Ksiądz Biskup Stanisław Napierała, Asystent Szkół Katolickich w Polsce. W swoim słowie do nauczycieli starał się skupić szczególną uwagę na fundamentalnym zadaniu szkoły, czyli wychowaniu. Każda szkoła, a w szczególności szkoła katolicka, powinna pomóc młodemu człowiekowi w formowaniu jego dojrzałości pod każdym względem, a nie jest to możliwe bez Boga. Dlatego tak ważne jest, abyśmy my, nauczyciele otworzyli swoje serca dla Chrystusa i dawali świadectwo własną postawą. Takie przesłanie zawarł w swojej homilii Ksiądz Biskup.
Następnie wszyscy uczestnicy przeszli do auli O. A. Kordeckiego, gdzie odbyło się uroczyste otwarcie forum. Wszystkich zebranych przywitał ks. Adam Kostrzewa (przewodniczący RSK) a program przedstawił i do końca prowadził forum ks. Marcin Kaznowski SDB.
Pierwsze wystąpienie poświęcone przybliżeniu testamentu Jana Pawła II wygłosił Ksiądz Biskup Grzegorz Ryś. Następnie po przerwie połączonej z modlitwą Anioł Pański głos zabrał Ksiądz Prałat Sławomir Oder. Ksiądz Prałat postulator w procesie kanonizacyjnym bł. Jana Pawła II dał swoje świadectwo poświęcone duchowości Jana Pawła II. Po przerwie obiadowej forum wznowiono Koronką do Miłosierdzia Bożego, a swoje wystąpienie kontynuował Ksiądz Prałat, tym razem mówiąc o duchowości Eucharystycznej Jana Pawła II.
"Jan Paweł II a świat antropologii bez Boga – to temat wystąpienia kolejnego prelegenta prof. dr hab. Katarzyny Olbrycht. Mówiła o różnych momentach z życia Jana Pawła II a także jeszcze Karola Wojtyły i jego walce w obronie człowieka przed światem bez Boga. Przedstawiła program, jaki Jan Paweł II stworzył dla świata bez Boga, czyli pedagogikę świętości. Główna część zakończyła się koncertem ku czci Błogosławionego Jana Pawła II w wykonaniu Orkiestry Szkół Salezjańskich w Oświęcimiu.
Po kolacji swoje oddzielne spotkanie informacyjno – wprowadzające mieli nauczyciele nowozatrudnieni.
Pracowity zień zakończyliśmy Apelem Jasnogórskim.
Trzeci dzień rozpoczęła msza św. w Kaplicy Matki Bożej, po której odnowiliśmy Akt Zawierzenia szkolnictwa katolickiego Matce Bożej Jasnogórskiej – Królowej Polski.
I już ostanie spotkanie w tym roku i w tym gronie w auli O. A. Kordeckiego, które swoim wystąpieniem rozpoczęła mgr Maria Panz, mówiąc o częstych zmianach i wyzwaniach edukacji.Podkreśliła,że należy pamiętać o najważniejszym wyzwaniu dla nauczycieli, jakim jest dokonanie mądrych wyborów, które posłużą rozwojowi naszych wychowanków.
Równie ciekawy był referat Piotra Podgórskiego ze Stowarzyszenia „Sternik” o edukacji zróżnicowanej, która służy pełnemu rozwojowi osoby. Pan Piotr przedstawiał różnice w rozwoju chłopców i dziewczynek.wskazywał,jak ważne jest, aby szkoła w sposób systematyczny współpracowała z rodzicami.
Ostatnie wystąpienie w tegorocznym forum dla nauczycieli optymistyczne i pełne nadziei wygłosił ks. dr Marek Studenski. Przedstawił wychowanie i formację , jako przekraczanie progu nadziei. Ks. Marek pocieszał nas, nauczycieli, że w naszym zawodzie efekty są często widoczne dopiero po latach i czasem nawet o nich nie wiemy, ale owoce tych największych wysiłków pojawiają się w najmniej spodziewanym momencie i to są znaki nadziei naszego zawodu. My nauczyciele – wychowawcy powinniśmy rozbudzać nadzieję w sercach wychowanków, szczególnie w dzisiejszym świecie, w którym brak prawdziwych, chrześcijańskich wartości. Było to bardzo krzepiące i optymistyczne zakończenie forum.
Na koniec po słowach podsumowania ksiądz przewodniczący Adam Kostrzewa udzielił wszystkim uczestnikom błogosławieństwa na powrót do domów oraz do pracy – do pełnienia naszej misji.

Szkoła podstawowa, Szkoła gimnazjalna, Szkoła licealna